Návštěva tuniských oáz: Kde najít klid a relaxaci uprostřed pouště

Oazy v Tunisku

Tunisko je země s mnoha kontrasty, kde se prolínají starověké historické památky, půvabné středomořské pobřeží a fascinující pouštní krajiny. Jedním z nejzajímavějších aspektů tuniské pouště jsou malebné oázy, které poskytují útočiště klidu a relaxace uprostřed nekonečných písečných dun. V tomto příspěvku vám představíme některé z nejznámějších tuniských oáz a nabídneme tipy, jak je navštívit a co v nich dělat.

Tozeur

Tozeur je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších oáz v Tunisku. Tento malebný oáza se nachází na okraji pohoří Atlas a je obklopena rozsáhlými palmovými háji, kde najdete klid a zelený prostor pro odpočinek. Můžete si prohlédnout tradiční architekturu města, navštívit místní trhy a ochutnat tradiční tuniskou kuchyni. Pro dobrodružnější návštěvníky je možné si zorganizovat pouštní safari na velbloudech nebo terénních vozech.

Chebika

Oáza Chebika se nachází na úpatí pohoří Djebel el Negueb, nedaleko hranic s Alžírskem. Chebika je známá svým vodopádem a malebným skalním bazénem, který je obklopen zelenými palmami a tučnými rostlinami. Při návštěvě Chebiky můžete prozkoumat starobylé zříceniny, které se táhnou do římských dob, a vychutnat si nádherný výhled na okolní pouštní krajinu.

Tamerza

Tamerza je další oáza, která stojí za návštěvu. Nachází se v blízkosti hranic s Alžírskem a je obklopena impozantními skalními útvary a vodopády. Místní obyvatelé Tamerzy se věnují zemědělství a pěstování datlí, což přispívá k idylické atmosféře oázy. Tamerza je ideální místo pro pěší túry a prozkoumání malebných kaňonů a skalních tvarů.

Ksar Ghilane

Ksar Ghilane je jednou z nejjižnějších oáz v Tunisku a je obklopena nádhernou krajinou Velké východní ergy, což je rozlehlá oblast písečných dun. Tato oáza je známá svými termálními prameny, které poskytují příjemnou relaxaci a léčebné účinky pro návštěvníky. Můžete se zde koupat ve venkovních bazénech s teplou vodou a obdivovat panoramatické výhledy na okolní poušť.

Douz

Douz je další významnou oázou v Tunisku, která je často označována jako „brána do saharské pouště“. Nachází se na okraji slavného Chott el-Jerid, což je největší solný pánví v Africe. Douz je ideálním výchozím bodem pro pouštní expedice na velbloudech nebo terénních vozech a nabízí nezapomenutelné zážitky, jako je jízda na písečných dunách nebo pozorování hvězd ve tmavé noční obloze.

Gafsa

Oáza Gafsa se nachází v centrálním Tunisku a je obklopena zelenými zahradami, které kontrastují s pouštním prostředím. Gafsa je známá svými historickými památkami a archeologickými nalezišti, která svědčí o bohaté historii regionu. Město Gafsa nabízí návštěvníkům možnost poznat tradiční tuniskou kulturu, navštívit starobylé kasby a prozkoumat místní trhy s řemeslnými výrobky. Při návštěvě Gafsy nezapomeňte navštívit místní muzeum, které představuje fascinující sbírky archeologických nálezů a uměleckých děl.

Nefta

Nefta je další malebná oáza v jihozápadním Tunisku, která je známá svým působivým starověkým centrem a nádhernými zahradami. Město je často přirovnáváno k Jeruzalému díky svým úzkým uličkám a bílým domečkům. Navštivte zde tradiční tržiště, kde si můžete zakoupit ručně vyráběné keramické výrobky, textil a koření. Nefta je také ideálním výchozím bodem pro výlety do okolních písečných dun a pouště.

Gabès

Gabès je jedinečná oáza na pobřeží Středozemního moře, která nabízí jak mořské, tak pouštní zážitky. Město je známé svým přístavem a tradičními trhy, kde místní obyvatelé prodávají řemeslné výrobky a čerstvé produkty. Při návštěvě Gabèsu se nezapomeňte zastavit v oáze Chenini, kde můžete pozorovat tradiční způsoby zemědělství a pěstování palm.

V těchto oázách v Tunisku najdete klid a relaxaci uprostřed úchvatné pouštní krajiny. Bez ohledu na to, zda hledáte dobrodružství nebo klidný pobyt, tuniské oázy nabízejí širokou škálu zážitků a aktivit, které budou příjemným doplňkem vaší dovolené v této fascinující zemi.

Mohlo by se vám také líbit...