Cestování do Tuniska z České republiky je pro české turisty stále více oblíbené. Tato severoafrická země nabízí turistům nejen krásné pláže, ale také bohatou historii a kulturu. Před odjezdem je však důležité seznámit se s nutnými doklady, které budete potřebovat při vstupu do země.

 1. Cestovní pas: Při cestování do Tuniska z České republiky je nutné mít platný cestovní pas. Tunisko neuznává české občanské průkazy jako platný cestovní doklad. Ujistěte se, že váš cestovní pas je platný minimálně 6 měsíců od data vašeho příjezdu do Tuniska.
 2. Vízum: Českým občanům není pro turistické cesty do Tuniska do 90 dnů vyžadováno vízum. Při příjezdu do země obdržíte razítko do pasu, které vám umožní pobyt na území Tuniska po dobu až 90 dnů. Pokud plánujete pobyt delší než 90 dnů nebo cestování za jiným účelem (např. pracovní nebo studijní), budete potřebovat vízum. Víza lze zažádat na tuniském konzulátu v Praze.
 3. Cestovní pojištění: Ačkoliv cestovní pojištění není povinné pro vstup do Tuniska, je velmi doporučeno. Ujistěte se, že máte pojištění, které kryje lékařské výdaje, ztrátu zavazadel nebo storno zájezdu.
 4. Doklady o ubytování a zpáteční letenku: Při příjezdu do Tuniska mohou úřady vyžadovat důkaz o ubytování na místě (např. rezervační potvrzení hotelu nebo kontakt na hostitele) a zpáteční letenku. Je dobré mít tyto informace připravené, aby nedošlo k problémům při vstupu do země.
 5. Očkování a zdravotní opatření: Nejsou stanovena žádná povinná očkování pro cestování do Tuniska z České republiky. Doporučuje se však konzultovat cestovního lékaře před odjezdem, který vám může doporučit vhodná očkování.
 6. COVID-19 a související omezení: Vzhledem k pandemii COVID-19 je důležité sledovat aktuální informace ohledně cestování a vstupu do Tuniska. Před odjezdem se informujte o potřebě negativního PCR testu, očkování nebo karantény. Může být vyžadováno také vyplnění zdravotního dotazníku nebo jiných souvisejících dokumentů. Aktuálně (květen 2023), jsou veškerá omezení týkající se Covid-19 zrušena.
 7. Měna a platební prostředky: Tuniská měna je tuniský dinár (TND). Před cestou do Tuniska se ujistěte, že máte dostatek hotovosti, neboť některá místa nemusí akceptovat kreditní karty. Debetní a kreditní karty jsou většinou akceptovány v hotelech, restauracích a obchodech ve velkých městech a turistických oblastech.

Pro aktuální informace o cestování do Tuniska a požadavcích na vstup do země navštivte následující webové stránky:

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Velvyslanectví České republiky v Tunisku

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Měna a platební prostředky

Platební prostředky si zaslouží delší podkapitolu i s ohledem na jistá omezení týkající se tuniské měny. Tuniská oficiální měna je tuniský dinár (TND). Pokud plánujete cestu do Tuniska, je důležité mít na paměti několik klíčových bodů ohledně měny a platebních prostředků.

 1. Jaké valuty přivézt: Doporučuje se přivézt si eura (EUR) nebo americké dolary (USD), protože tyto měny jsou v Tunisku snadno směnitelné. Mějte však na paměti, že směnárny a banky mohou nabízet různé směnné kurzy, takže je dobré porovnat několik míst, než se rozhodnete pro výměnu. Ideální msíto pro výměnu bývá hotelová směnárna.
 2. Kde měnit peníze: Peníze můžete směnit v bankách, hotelích nebo licencovaných směnárnách. V žádném případě neměňte peníze kdekoli na ulici nebo v pofidérních provozovnách kde v medinách.
 3. Směňování postupně: Doporučuje se směňovat peníze postupně podle vašich potřeb, abyste se vyhnuli přebytečné hotovosti a neřešili pak problém se zpětnou výměnou dinárů.
 4. Omezení vyvážení dinárů: Je důležité si uvědomit, že tuniské zákony zakazují vyvážení tuniských dinárů z země. Před odjezdem z Tuniska byste měli všechny zbývající dináry směnit zpět na svou domácí měnu nebo na jinou konvertibilní měnu. Ujistěte se, že si ponecháte doklady o výměně měny pro případné kontroly na letišti.
 5. Kreditní a debetní karty: Většina hotelů, restaurací a obchodů ve větších městech a turistických oblastech akceptuje kreditní a debetní karty. Je však dobré mít u sebe dostatek hotovosti, pokud plánujete navštívit odlehlé oblasti nebo trhy, kde karty nemusí být akceptovány.
 6. Bezpečnost: Při manipulaci s hotovostí a platebními kartami buďte opatrní. Uchovávejte své peníze a karty v bezpečném místě a vyvarujte se zbytečného ukazování velkých částek hotovosti na veřejnosti.

Zdravotní rizika a doporučená očkování

Základ je zmíněn výše, pokud chcete cestovat do méně turisticky vyhledávaných lokalit, tato sekce je pro Vás.

Pokud se chystáte do Tuniska, je dobré si předem zjistit, jaká očkování byste měli mít. Ačkoli očkování nejsou povinná, mohou vám pomoci vyhnout se nepříjemným nemocem během vašeho pobytu.

Začněme tím základním. Ujistěte se, že máte všechna běžná očkování, jaká dostáváme během dětství. Mluvím o věcech jako plané neštovice, difterie-tetanus-záškrt a spalničky-příušnice-rubela. A samozřejmě, v dnešní době byste měli mít aktuální očkování proti COVID-19, nicméně žádná aktuální omezení nejsou v platnosti.

Pokud jde o hepatitidu A, pokud jste neočkováni, měli byste zvážit očkování. Totéž platí o hepatitidě typu B. Doporučení paltí zejména, pokud plánujete delší pobyt mimo turistická centra. V tom případě zvažte i očkování proti tyfu.

Zkrátka, je dobré být připraven. Před cestou do Tuniska se poraďte se svým lékařem nebo navštivte očkovací centrum. Lepší být v bezpečí a užít si dovolenou naplno!

Mějte na paměti, že Tunisko je muslimská země, a tak je vhodné respektovat místní zvyky a kulturu. Přizpůsobte své chování a oblečení, zejména při návštěvě náboženských míst, jako jsou mešity. Během posvátného měsíce ramadán také dbejte na to, že se místní obyvatelé drží půstu a dodržují zvláštní pravidla.

Cestování do Tuniska může být nezapomenutelným zážitkem, pokud budete mít připravené všechny potřebné doklady a budete informováni o aktuální situaci v zemi. Plánujte svou cestu pečlivě, respektujte místní kulturu a užijte si vše, co Tunisko nabízí!