Při cestování do Tuniska je důležité mít na paměti místní zvyky a etiketu, abyste si mohli co nejvíce užít svou dovolenou a zároveň respektovali místní kulturu. Následující informace a rady vám pomohou lépe se začlenit a vyhnout se faux pas během vaší cesty.

Oblečení: Tunisko je muslimská země, a i když je většina obyvatelstva poměrně liberální, je důležité respektovat místní zvyky, co se týče oblečení. Ve městech a turistických oblastech je přijatelné nosit západní oblečení, ale je dobré se vyhnout odhalujícím šatům, zejména v náboženských místech a venkovských oblastech. Dlouhé kalhoty a trička s krátkým rukávem jsou vhodné pro muže, zatímco ženy by měly mít pokryté ramena a kolena.

Zdraví a potřásání rukou: Při pozdravu se Tunisané často potřesou rukou. Muži mohou potřást rukou i ženě, ale pouze pokud žena podá ruku první. Pokud se žena nechce dotýkat muže, může místo toho dát ruku na srdce a uklonit se.

Fotografování: Je důležité respektovat soukromí místních obyvatel, pokud jde o fotografování. Než začnete fotit, je vždy dobré požádat o svolení. Někteří lidé mohou být citliví na to, aby byli vyfoceni, zvláště ženy.

Jídlo a pití: Tunisko je známé svou pohostinností, a pokud jste pozváni k jídlu do domu místního obyvatele, je dobré se řídit několika základními pravidly etikety. Před vstupem do domu se obvykle sundávají boty. Během jídla se používá pouze pravá ruka, protože levá ruka je považována za nečistou. Tuniská kuchyně je pestrá směs vlivů severoafrických, arabských i středomořských. Mezi typické pokrmy patří kuskus, tagine, ouzo neboli saláty s velkým množstvím zeleniny, oliv a bylinek. Oblíbené jsou ryby a plody moře, skopové maso, ale i sladkosti jako baklava. Tunisané se tradičně stravují sedíce na zemi či nízkých sedátcích kolem velké mísy jídla, z níž se všichni společně podávají. Používají se výhradně pravá ruka a prsty. Před jídlem je důležité umýt si ruce. Zásadní je neplýtvat jídlem a sníst vše, co je na talíři. Jídlo se nabírá jen v malých dávkách. Je slušností nechat si případné přídavky nabídnout od hostitele. Při jídle je lepší se vyhnout hlasité konverzaci či smíchu. Dodržení místních tradic při jídle bude hostitelem vždy velmi ceněno.

Trhy řemesla Tunisko

Alkohol: Ačkoli je alkohol v Tunisku legální a běžně dostupný v turistických oblastech a hotelích, je třeba mít na paměti, že konzumace alkoholu na veřejnosti mimo tyto prostory může být vnímána jako neúcta k místní kultuře. Je lepší pít alkohol v soukromí nebo v místech, která jsou pro tento účel určena, jako jsou bary a restaurace.

Náboženství: Tunisko je země s hlubokými náboženskými kořeny, kde dominuje islám. Přibližně 99% obyvatel Tuniska se identifikuje jako muslimové. Ačkoli tuniská ústava prohlašuje islám za státní náboženství, zároveň zaručuje náboženskou svobodu. Kromě muslimské většiny existují v Tunisku také křesťanské, židovské a bahá’í komunity. Křesťanská komunita v Tunisku čítá přibližně 25 000 lidí, z nichž většina jsou katolíci. Křesťanství přišlo do Tuniska za římské nadvlády, ale po příchodu islámu křesťanská populace v zemi klesla. V současné době je v Tunisku několik křesťanských církví, které slouží především cizím občanům. Židovská komunita v Tunisku má kolem 1 500 členů. Většina z nich žije na ostrově Djerba, kde má židovská komunita historii dlouhou 2 600 let. Vláda podporuje židovskou komunitu, například částečným financováním obnovy a údržby některých synagog. Zajímavým trendem je rostoucí procento Tunisanů, kteří se identifikují jako nábožensky nezúčastnění. V roce 2018 se takto identifikovalo přibližně 33% Tunisanů, což z Tuniska činí nejméně náboženskou zemi v arabském světě.Tuniská ústava zaručuje svobodu náboženství a věřícím umožňuje praktikovat své náboženské obřady, pokud neruší veřejný pořádek. V Tunisku je náboženská svoboda stále aktuálním tématem, ačkoli země je známá svou tolerancí a otevřeností k ostatním kulturám.

Ramadan: Pokud cestujete do Tuniska během měsíce ramadanu, je důležité respektovat místní zvyky a tradice. Během dne, když muslimové postí, se vyhněte veřejnému konzumaci jídla, pití a kouření.

Dárky: Pokud jste pozváni k někomu domů, je zdvořilé přinést dárek, jako například sladkosti, květiny nebo něco z vaší země. Dárky by měly být nabízeny pravou rukou nebo oběma rukama.

Jednání o ceně: Smlouvání je běžnou součástí tuniské kultury, zejména na trzích a v obchodech s upomínkovými předměty. Jako turista se musíte připravit na pořádnou jízdu nervy a trpělivosti. Ale když to dobře zvládnete, budete na sebe hrdí. Hned na úvod je potřeba říct, že smlouvání v Tunisku je národním sportem číslo jedna! Bez toho to prostě nejde. Zaprvé buďte připraveni, že první cena bude vždycky přemrštěná. Tak o polovinu, nebo i víc. Berte to sportovně, obchodník vás prostě zkouší, co vydržíte. Nabídněte tak třetinu a pak to rozjeďte. Klidně se i naštvěte, rozčilujte, odcházejte. Drama k tomu patří! A hlavně se bavte. I když vás to uvnitř štve, vnějškově se usmívejte a užívejte si ten adrenalin. Smlouvání musí být zábava pro obě strany. No a nakonec, když skoupíte, si s prodejcem můžete dát třeba čaj. I takoví jsou Tunisané – tvrdí, ale srdeční.

Úcta k místním obyvatelům: Při cestování do Tuniska je nejdůležitější respektovat místní kulturu a zvyky. Buďte zdvořilí, trpěliví a přátelští a budete si moci svou dovolenou v Tunisku opravdu užít.