Tunisko je krásná země, plná historie a kultury, která přitahuje tisíce turistů z celého světa. Pokud se chystáte navštívit Tunisko, je důležité znát informace o elektrické síti a zásuvkách v této zemi.

Elektrická síť v Tunisku je podobná jako v ostatních zemích Evropy a Afriky. V Tunisku je napětí 230V a frekvence 50 Hz. Většina zásuvek v Tunisku je typu C, které mají dvě kulaté díry. Tyto zásuvky jsou nejčastěji používané a mohou být nalezeny v hotelových pokojích, restauracích a dalších veřejných místech.

Pokud se chystáte do Tuniska a chcete používat elektrická zařízení, které jste si přivezli z České republiky, bude nutné si pořídit adaptér. V České republice se většinou používají zásuvky typu E a F, které jsou odlišné od zásuvek v Tunisku, kde převážně najdete zásuvky typu C. Nicméěn adaptér u naprosté většiny zařízení nebude potřeba a zásuvky Vám nebudou činit potíže.

Nicméně v některých případech mohou být zásuvky v Tunisku umístěny v místech, kde nejsou dobře dostupné nebo mohou být použity jiné typy zásuvek. V takovém případě by bylo užitečné mít s sebou adaptér, který by umožnil připojení vašich zařízení.

Elektrické zásuvky v Tunisku

Adaptéry na zásuvky jsou k dispozici v mnoha obchodech s elektrotechnikou a na internetu. Pokud se chystáte do Tuniska a nechcete riskovat, že nebudete moci používat vaše elektrické zařízení, můžete si adaptér zakoupit předem. Cena adaptéru se může lišit v závislosti na značce a prodejci, ale většinou se pohybuje kolem několika stovek korun. Univerzální adaptér jistě využijete i během vašich dalších dovolených.

Nabíjení elektroniky na cestách

Nabíjení elektroniky na cestách je základní potřebou pro většinu cestovatelů. Ať už jde o telefon, fotoaparát nebo tablet, vždycky potřebujeme způsob, jak je nabít, když nejsme v hotelu. Zde je několik tipů a doporučení na to, jak se vybavit:

Solární Powerbanky:
Solární powerbanky jsou skvělým řešením pro ty, kteří plánují trávit hodně času venku. Během dne si můžete nabíjet powerbanku slunečním svitem a v noci ji použít k nabíjení zařízení. Pokud jde o ceny, solární powerbanky se pohybují v širokém rozmezí. Mžete investovat částku do dvou tisíc stejně jako o řád vyšší, pokud potřebujete skutečný komfort a máte vyšší nároky. Při výběru solární powerbanky je důležité zvážit několik faktorů. Prvním je kapacita. Pokud plánujete být mimo dosah elektrické zásuvky po delší dobu, měli byste zvolit powerbanku s vyšší kapacitou. Dalším důležitým faktorem je výkon solárního panelu a intenzita slunečního svitu, která ovlivňuje rychlost nabíjení.

Klasické powerbanky:

Pokud se nechystáte na delší trek a chcete mít jistotu, že se vám vaše elektronicka nevybije ani při celodenním výletu, jsou klasické powerbanky dobrým řešením za několik málo stokorun. Na hotelu si je nabijete a energii doplníte během cesty. V tomto ohledu je zásadní kapacita powerbanky.

Výpadky proudu v Tunisku

V Tunisku, stejně jako v mnoha jiných destinacích, může občas dojít k výpadku proudu. Ačkoli se situace v posledních letech zlepšila, je stále dobré být připraven. V této souvislosti zdůrazňujeme, že pokud budet trváit dovolenou v hotelech, tento problém se vás týkat nebude. Pokud ale chcete využít například bydlení v apartmánech nebo se pohybovat mimo turistické oblasti, je dobré i na tento problém myslet předem. Pokud jde o frekvenci výpadků proudu, v některých oblastech mohou být častější, zvláště v rozvojových regionech. Přesto je Tunisko relativně stabilní, co se týče dodávek elektřiny. Řešením je vždy, mít s sebou nabitou powerbanku (viz výše). Výpadky obvykle netrvají dlouho a s nabitou powerbankou byste si měli vystačit.

Před odjezdem an méně obvyklá místa se informujte u personálu hotelů, jaká je aktuální situace s elektřinou v oblasti.