Pokud se chystáte na dovolenou do Tuniska, budete určitě věnovat pozornost tomu, co vzít s sebou a co pořídit na místě. Při balení je rozhodující, zda cestujete během letních měsíců nebo mimo sezónu. Tunisko má totiž subtropické podnebí, což znamená horké léto a mírnou zimu, takže se vám bude hodit různorodé oblečení.

Letní období

Během letních měsíců, tedy od června do září, jsou teploty velmi vysoké a slunce svítí intenzivně. Doporučuje se proto nosit lehké a vzdušné oblečení, jako jsou šortky, trička s krátkým rukávem a sundressy. Pokud se chystáte na prohlídku města, je vhodné si obléci dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem, aby vás chránily před sluncem a horkem. Pokud plánujete výlet do pouště, určitě si vezměte klobouk, sluneční brýle a krém na opalování s vysokým ochranným faktorem.

Mimo sezónu

V zimních měsících jsou teploty mírné, ale obvykle se stále udržují nad 15 °C. Doporučuje se proto nosit vrstvené oblečení, které lze snadno přizpůsobit teplotám. Vezměte si s sebou košili s krátkým rukávem, svetr nebo bundu a kalhoty. Pokud se chystáte na horskou túru, možná oceníte v některých oblastech teplješí oblečení, doporučit lze systém vrstev oblečení, které lze pohodlně odkládat.

Tunisko pláž

Oblečení pro nábožensky významná místa

Pokud se chystáte na dovolenou do Tuniska a plánujete prozkoumat jeho bohatou historii a kulturu, může být užitečné vědět, jak se vhodně obléknout při návštěvě náboženských míst. Tunisko je hlavně muslimská země, takže je dobré mít na paměti, jak ukázat respekt k místní kultuře a tradicím.

Pro ženy je ideální volbou něco, co zakryje většinu těla. Dlouhé kalhoty nebo sukně a trička s dlouhými rukávy jsou vhodnou volbou. Ačkoliv mnoho tuniských žen nosí hlavové pokrývky, u turistek to není obvykle vyžadováno. Ale pokud je v plánu návštěva mešity, měl by být k dispozici alespoň šátek na zakrytí hlavy. I pokud to není požadavek pro návštěvu, je to jistý výraz úcty. V některých mešitách může být speciální prostor pro ženy, kde si lze v klidu prohlédnout interiér.

Muži by měli také vsadit na skromnější oblečení. Dlouhé kalhoty a košile s dlouhými rukávy jsou ideální. Při vstupu do mešity je dobré sundat boty. V některých mešitách může být speciální regál pro boty.

V tradičních nebo venkovských oblastech Tuniska je lepší oblékat se konzervativněji. Ačkoli se v Tunisku setkává s různými styly oblékání, od tradičního po moderní, je dobré mít na paměti, že v náboženských místech je lepší ukázat trochu víc respektu. Pokud je v plánu návštěva náboženských míst, je dobré se předem informovat o místních zvyklostech.

Pokud je zvykem západní styl oblékání, může se zdát, že tuniský dress code je příliš striktní. Ale když se přizpůsobí místním zvyklostem, cítí se mnohem pohodlněji a má možnost hlouběji se ponořit do tuniské kultury. Navíc, když se ukáže respekt k místním tradicím, místní lidé to oceňují svou pohostinností a vřelostí.

Pokud je nejistota ohledně vhodného oblečení, je dobré se zeptat místních nebo se obrátit na průvodce. Mnoho hotelů a turistických center má také brožury a letáky s doporučeními pro návštěvu náboženských míst. A pokud ne, informace vám zaměstnanci hotelu případně váš delegát poskytnou.

Nepodceňujte vhodnou obuv

Ať už máte v plánu procházky po městě, objevování historických míst nebo trekking v horách, pohodlné boty vám mohou zpříjemnit celý den.

Pokud máte v plánu procházky po městě, doporučuji sáhnout po pohodlných teniskách.Poskytnou komfort a zároveň vypadají skvěle s různými outfity. Při procházkách po městě oceníte, když vás nohy nebudou bolet ani po celém dni na nohou.

Pro objevování historických míst, jako jsou staré kostely, paláce nebo dokonce kobkové uličky, byste měli mít boty, které vám poskytnou dobrou podporu. Pokud máte v plánu trekking v horách, potřebujete něco odolnějšího. Boty, které jsou odolné, voděodolné a poskytují vynikající přilnavost, jsou základem.

Ať už si vyberete jakoukoli obuv, důležité je, aby vám dobře seděla a byla vhodná pro aktivity, které máte v plánu. Před nákupem si boty vyzkoušejte a ujistěte se, že vám dobře padnou a poskytují potřebnou podporu. A pokud si náhodou nezabalíte boty, které potřebujete, vydejte se do tuniských obchodů. V tomto ohledu dejte pozor a falzifikáty světivých značek.

Ceny oblečení v Tunisku

V Tunisku si můžete koupit oblečení v mnoha obchodech a na trzích. Ceny jsou obvykle nižší než v Evropě, ale v turistických oblastech mohou být výrazně dražší, záleží na lokalitě, konkrétním obchodě, i smluvních cenách. Pokud si chcete něco dokoupit, navštivte raději místní trhy a vyjednávejte cenu s prodejci. Se smlouvání se setkáte všude a můžete vyjednat zajímavé ceny.

Ochrana při opalování

Při opalování byste měli dodržovat zásady bezpečnosti. Mějte na paměti, že slunce v Tunisku je velmi silné, takže byste měli používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a chránit svou kůži kloboukem nebo šátkem. Pokud se chcete vyhnout spálení, vyhýbejte se přímému slunečnímu záření mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější.

Pitný režim

Důležitou součástí při pobytu v Tunisku je dodržování pitného režimu. Vodu je třeba pít z uzavřených lahví, aby se předešlo riziku průjmu. Pokud máte citlivý žaludek, vyhněte se ledovým nápojům a ovoce a zelenině, která nebyla omyta.

Jaké léky s sebou?

Pokud jde o léky a první pomoc, je dobré mít s sebou základní lékárničku, která by měla obsahovat léky na průjem, bolest hlavy a jiné běžné potíže. V Tunisku může být někdy problematické najít konkrétní léky, které jsou běžně dostupné v Evropě, takže je lepší mít s sebou alespoň nějaký základ, u kterého máte jistotu, že funguje tak, jak má.

Pokud máte nějaké chronické nemoci nebo berete pravidelně léky, nezapomeňte si s sebou vzít dostatečné množství na celou dobu pobytu a také lékařský recept v angličtině nebo francouzštině. V Tunisku jsou lékárny běžně dostupné a lékárníci jsou kvalifikovaní, ale sortiment léků může být omezený nebo se může lišit od toho, co znáte z domova.

Pokud jde o léky na průjem, je dobré mít s sebou nějaké antidiarhoické tablety, protože průjem může být běžným problémem pro cestovatele v Tunisku, zejména pokud nejste zvyklí na místní jídlo a vodu. Bolest hlavy může být způsobena horkem, dehydratací nebo únavou z cestování, takže je dobré mít s sebou analgetika, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

Pokud plánujete aktivní dovolenou, například trekking v horách nebo dlouhé procházky po městě, může se hodit mít s sebou náplasti na puchýře, antiseptický krém a obvazy. Také je dobré mít s sebou repelent proti komárům, zejména pokud plánujete navštívit venkovské oblasti nebo kempovat.

Pokud máte alergie, nezapomeňte si s sebou vzít antihistaminika a informujte se o tom, jaké rostliny nebo potraviny by mohly způsobit alergickou reakci v Tunisku.

V Tunisku si můžete v lékárnách koupit mnoho léků bez lékařského předpisu, ale je dobré se poradit s lékárníkem nebo lékařem před užíváním jakýchkoli nových léků. Lékárny v Tunisku jsou obvykle dobře zásobené a lékárníci jsou kvalifikovaní a ochotní pomoci.