Pojištění a bezpečnost jsou zásadní aspekty při plánování dovolené, ať už cestujete samostatně nebo s cestovní kanceláří. Cestování do Tuniska může být skvělým zážitkem, pokud budete mít na paměti několik důležitých tipů a doporučení. V tomto článku se podíváme na některé z nejdůležitějších aspektů cestovního pojištění a zdravotních opatření, které byste měli zvážit při cestování s cestovní kanceláří.

Cestovní pojištění je nezbytné pro každého, kdo plánuje dovolenou v zahraničí. Kromě základního pojištění, které pokrývá léčebné výdaje, ztrátu zavazadel nebo zrušení dovolené, byste měli zvážit i další typy pojištění, jako například pojištění pro případ zranění při sportovních aktivitách nebo pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám.

Při výběru cestovního pojištění je důležité pečlivě si přečíst podmínky a výluky, abyste měli jistotu, že vaše pojištění pokrývá všechny aktivity, které plánujete během své dovolené. Je také dobré se poradit s cestovní kanceláří, zda vám mohou doporučit vhodné pojištění, které bude vyhovovat vašim potřebám. Nutné je dávat pozor v případě, že máte rádi adrenalinové sporty, které často vyžadují další připojištění a také se na ně mohou vztahovat některé výluky.

Před uzavřením pojištění se rovněž informujte u své banky, zda nenabízí nějakou formu cestovního pojištění pro držitele platebních karet (může být výhodnější než standardní nabídky od pojišťoven.

Dobrý den, jak jste si přál, začnu psát rozšířenou verzi článku o zdravotních opatřeních a bezpečnosti při cestování do Tuniska. Začnu podrobnějším popisem doporučeného očkování.

Očkování před cestou do Tuniska

Předem zdůrazňujeme, že žádné očkování není povinné. Je ale na místě zvážit určitou ochranu očkováním, pokud se chystáte mimo turistická centra nebo cestujete na delší období. Mezi základní doporučované vakcíny patří:

Tetanus – Povinné očkování proti tetanu platí v Česku pro všechny občany.

Záškrt – Očkování se doporučuje přeočkovat každých 10 let.

Hepatitida A – Tato vakcína poskytuje ochranu před infekčním onemocněním jater zvaným žloutenka typu A, která se v Tunisku vyskytuje častěji než v ČR. Očkování se skládá ze dvou dávek – druhá dávka následuje 6-12 měsíců po té první.

Vzteklina – Tuniskem prochází pás šíření vztekliny, takže toto očkování se důrazně doporučuje všem cestovatelům. Skládá se ze tří dávek, z nichž poslední by měla být podána minimálně měsíc před odjezdem.

Břišní tyfus – Jedna dávka očkování proti břišnímu tyfu poskytuje ochranu zhruba na 3 roky. Vakcinace je vhodná kvůli zvýšenému riziku této nákazy v Tunisku.

Ideální je nechat se očkovat minimálně 2 měsíce před plánovaným odjezdem do Tuniska. To poskytne imunitnímu systému dostatek času na vytvoření protilátek.

Před aplikací jakékoliv vakcíny je nutné informovat lékaře o alergiích, chronických nemocech či užívaných lécích, které mohou ovlivnit účinnost očkování.

Cestovní lékárnička pro Tunisko

Kromě očkování je důležitou součástí přípravy na cestu do Tuniska i kvalitně vybavená cestovní lékárnička. Měla by obsahovat:

Běžné léky proti bolesti a horečce – například paracetamol, ibuprofen. Tyto léky pomohou při zmírnění příznaků nachlazení i případných zažívacích obtíží.
Loperamid nebo aktivní uhlí – tyto léky pomáhají při průjmech, které mohou cestovatele v Tunisku postihnout. Uleví od křečí a urychlí zotavení.
Léky proti alergii – antihistaminika 1. a 2. generace, kortikoidní nosní sprej. Mohou zmírnit projevy alergie na slunce, prach či jiné alergeny.
Oční kapky a masti – využijete při podráždění očí vlivem slunce, prachu, vody nebo kontaktem s alergeny.
Přípravky na popáleniny od slunce či na drobná zranění – gel s aloe vera, panthenol. Tunisko je velmi slunečné, takže ochrana pokožky je důležitá.
Repelentní přípravky proti hmyzu – v podobě spreje, gelu, náramku apod. Ochraní proti bodnutí komáry a dalšího hmyzu.
Desinfekční prostředky – octenidol, jodová tinktura či Betadin na ošetření drobných poranění.
Obvazový materiál – elastické obinadlo, sterilní krytí, náplasti různých velikostí.
Zdravotnické pomůcky – pinzeta, nůžky, špendlíky, rukavice.


Před cestou se poraďte se svým lékařem ohledně dalších doporučených léků či pomůcek do lékárničky dle vašich individuálních potřeb a zdravotního stavu.

Postup při zdravotních potížích v Tunisku

I přes veškerou snahu o prevenci se může během pobytu v Tunisku vyskytnout zdravotní komplikace vyžadující ošetření. Jak v takovém případě postupovat?

Při lehčích obtížích, jako je rýma, kašel či bolest hlavy, lze využít léků z vlastní cestovní lékárničky. Pokud potíže do několika dnů neodezní, je nutné vyhledat lékaře.

Vážnější stavy, jako je horečka, silné bolesti břicha, průjem či zvracení vyžadují okamžitou návštěvu lékaře. V takovém případě kontaktujte delegáta cestovní kanceláře, recepci hotelu nebo přímo místní zdravotnické zařízení.

Při akutních stavech ohrožujících život neváhejte volat rychlou záchrannou službu na telefonním čísle 190. Záchranka by měla být k dispozici 24 hodin denně.

V Tunisku najdete jak veřejná zdravotnická zařízení, tak soukromé kliniky. Kvalita péče je zpravidla vyšší v soukromých klinikách, které jsou zvyklé i na zahraniční pacienty.

Před ošetřením se informujte, zda konkrétní zdravotnické zařízení akceptuje vaše cestovní pojištění. Jinak budete muset účty za léčbu uhradit v hotovosti.

U veřejných nemocnic a klinik mějte na paměti, že úroveň vybavení a hygieny nemusí odpovídat evropským standardům. V případě hospitalizace si zajistěte nouzový převoz zpět do ČR.

Při podezření na infekční chorobu, jako je žloutenka či břišní tyfus, je nutná izolace od ostatních turistů. Informujte o svých obtížích hotel či delegáta, aby zajistili dezinfekci.

Mějte s sebou kontakty na svého ošetřujícího lékaře v ČR pro případ potřeby zaslání zdravotní dokumentace.

Při cestování s cestovní kanceláří můžete mít klidnější pocit, protože se o vás bude starat zkušený personál. Cestovní kanceláře často poskytují informace o bezpečnosti a zdravotních opatřeních, takže se můžete spolehnout na jejich zkušenosti a doporučení. Navíc jsou zde často k dispozici zástupci cestovní kanceláře, kteří vám mohou pomoci v případě problémů nebo dotazů.

Cestování s cestovní kanceláří vám může usnadnit organizaci dovolené a zajistit, že budete mít k dispozici veškerou podporu, kterou potřebujete.