Turistický ruch v Tunisku

Tunisko je jednou z nejnavštěvovanějších afrických zemí s téměř 9,4 miliony návštěvníků ročně. Turistický průmysl v Tunisku začal růst od 60. let 20. století. Mezi hlavní turistické atrakce patří kosmopolitní hlavní město Tunis, starověké ruiny Kartága, muslimské a židovské čtvrti na ostrově Djerba a pobřežní letoviska v okolí Monastiru.

Historie turismu v Tunisku sahá až do roku 1960, kdy byl turismus s 52 000 návštěvníky a 4 000 lůžky hlavním zdrojem devizových příjmů země. Vývoj turismu byl podporován jak vládními, tak soukromými skupinami. Tunisko je také oblíbeným místem pro mnoho významných festivalů, z nichž většina se koná v létě, například Mezinárodní festival v Kartágu.

Ačkoli byla hlavní turistická atrakce Tuniska tradičně soustředěna na severovýchodní pobřeží kolem Tunisu, postupně vzniklo několik nových turistických oblastí, včetně letoviska Port-el-Kantaoui. Turistický sektor nyní představuje 6,5 % HDP Tuniska a poskytuje 340 000 pracovních míst.

V posledních letech se tuniský turistický průmysl otevřel novým trhům, jako je Rusko a Čína. Po útocích v Bardo National Museum a v Sousse v roce 2015 turismus v Tunisku utrpěl, ale země se rychle vzpamatovala a v roce 2018 dosáhla počtu návštěvníků převyšujícího čísla z roku 2010 o 6 %.

Pandemie COVID-19 měla katastrofální dopad na tuniský turistický sektor, když v roce 2020 poklesly příjmy o 60 % na 563 milionů dolarů.

Místa, která stojí za to navštívit

Kartágo:
Jedno z nejvýznamnějších měst starověkého světa, Kartágo bylo založeno Féničany v 9. století př. n. l. na severním pobřeží dnešního Tuniska. Město bylo centrem kartaginské říše, která dominovala západnímu Středomoří až do svého zničení Římany v roce 146 př. n. l. Po svém zničení bylo město znovu postaveno Římany a stalo se jedním z největších a nejbohatších měst římské říše.

Djerba:
Tento malebný ostrov v jižním Tunisku je známý svými krásnými plážemi a bohatou historií. Ostrov byl osídlen již v době bronzové a byl důležitým obchodním centrem pro Féničany, Řeky a Římany. Djerba je také domovem jedné z nejstarších synagog na světě, El Ghriba, která je stále v provozu a je populárním poutním místem pro židovské návštěvníky.

Medina v Tunisu:
Historické centrum hlavního města Tunisu, medina, je domovem mnoha historických památek, mešit, paláců a trhů. Byla založena v 7. století a je na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1979. Medina je živým příkladem arabsko-islámské architektury a kultury a je populárním místem pro návštěvníky, kteří chtějí zakusit autentickou atmosféru starého Tunisu.

Amfiteátr v El Jemu:
Tento římský amfiteátr je jedním z nejlépe zachovalých na světě a je schopen pojmout až 35 000 diváků. Byl postaven v 3. století n. l. a je důkazem bohatství a významu římského města Thysdrus, dnešního El Jemu.

Dougga:
Starověké město Dougga je jedním z nejlépe zachovalých punských, numidských a římských archeologických nalezišť v Tunisku. Město bylo osídleno již v 6. století př. n. l. a bylo důležitým centrem během římské éry.

Kairouan:
Jedno z nejstarších měst v severní Africe, Kairouan je považován za čtvrté nejsvětější město islámu po Mekce, Medíně a Jeruzalémě. Jeho Velká mešita, postavená v 9. století, je mistrovským dílem islámské architektury a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Město je také známé svými tradičními trhy a řemeslnými dílnami.

Sidi Bou Said:
Toto malebné přímořské město je známé svými bílými budovami s modrými dveřmi a okny. Je to oblíbené místo pro umělce a spisovatele a nabízí nádherný výhled na Středozemní moře. Jeho úzké uličky a tradiční kavárny nabízejí návštěvníkům autentický zážitek.

Matmata a Berberské vesnice:
Matmata je známá svými tradičními berberskými domy vytesanými do skal, které poskytly kulisu pro některé scény z filmu Star Wars. V okolních horách se nachází mnoho dalších berberských vesnic, kde si návštěvníci mohou prohlédnout tradiční způsob života a kulturu.

Bardo Muzeum v Tunisu:
Jedno z nejvýznamnějších muzeí v Africe, Bardo Muzeum je domovem bohaté sbírky římských mozaik, punských soch a dalších archeologických nálezů z celého Tuniska.

Oáza Tozeur a Chott el Jerid:
Tozeur je vstupní branou do tuniského Sahary a je známá svými datlovými palmami a tradičními cihlovými budovami. Nedaleko odtud se nachází solné jezero Chott el Jerid, kde si návštěvníci mohou vychutnat nádherné výhledy na pouštní krajinu.

Ksar Ouled Soltane:
Tento dobře zachovaný berberský obilní sklad, známý jako „ksar“, byl postaven v 15. století a je jedním z nejlepších příkladů tradiční berberské architektury v Tunisku.

Zembra a Zembretta:
Tyto dva ostrovy ležící v Tuniském zálivu jsou národními parky a domovem pro mnoho vzácných druhů ptáků a rostlin. Jejich nedotčené pláže a krystalicky čisté vody jsou ideálním místem pro potápění a šnorchlování.

Hammamet:
Toto přímořské město je jedním z nejstarších a nejpopulárnějších letovisek v Tunisku. Jeho pevnost z 15. století, obklopená středověkými hradbami, nabízí nádherný výhled na Středozemní moře. Město je také známé svými tradičními trhy a květinovými zahradami.

Kelibia:
Nachází se na severovýchodním pobřeží Tuniska, Kelibia je známá svým impozantním byzantským hradem a nádhernými plážemi. Je to také důležité rybářské město s bohatou historií.

Makthar:
Toto starověké město, známé také jako Mactaris v římských dobách, je domovem mnoha římských a punských ruin, včetně amfiteátru, triumfálního oblouku a římských lázní.

Gafsa:
Nachází se v jižním Tunisku, Gafsa je známá svými římskými bazény a starověkými ruinami. Je to také vstupní branou do tuniského vnitrozemí a Sahary.

Udhina (Oudna):
Toto starověké římské město je známé svým dobře zachovalým amfiteátrem, který může pojmout až 20 000 diváků. Město bylo také důležitým vojenským a obchodním centrem v římských dobách.

Sbeitla (Sufetula):
Toto město v centrálním Tunisku je domovem jednoho z nejlepších archeologických nalezišť v zemi. Jeho římské ruiny, včetně tří dobře zachovalých chrámů, jsou ukázkou římské architektury a urbanismu.

Tyto památky představují jen malou část toho, co Tunisko nabízí v oblasti historie a kultury. Každá z nich má svůj vlastní jedinečný příběh a význam, který čeká na objevení návštěvníky z celého světa.

Tunisko dovolená

Sezónní události v Tunisku

Festival v Kartágu:
Tento mezinárodně uznávaný festival se koná každé léto v antickém divadle Kartága. Představuje širokou škálu uměleckých vystoupení, včetně hudby, tance a divadla z celého světa.
Místo: Antické divadlo v Kartágu
Termín: Červenec – srpen

Medina Fest v Tunisu:
Festival oslavuje bohatou historii a kulturu mediny v Tunisu s řadou kulturních a uměleckých akcí, včetně tradiční hudby, tance a řemesel.
Místo: Medina, Tunis
Termín: Květen

Mezinárodní festival falconry v El Jemu:
Tento festival přitahuje sokolníky z celého světa, kteří předvádějí své dovednosti v historickém amfiteátru El Jemu.
Místo: Amfiteátr v El Jemu
Termín: Březen

Djerba Ulysses Festival:
Oslava mýtického cestovatele Odyssea a jeho návštěvy ostrova Djerba. Festival nabízí řadu kulturních a uměleckých akcí, včetně hudby, tance a divadla.
Místo: Djerba
Termín: Červen

Dougga Festival:
V historickém městě Dougga se koná festival, který oslavuje jeho bohatou historii s řadou tradičních tuniských uměleckých vystoupení.
Místo: Dougga
Termín: Srpen

Gafsa Palm Festival:
Oslava bohatství a kultury oázového města Gafsa s tradičními tanci, hudbou a jídlem.
Místo: Gafsa
Termín: Listopad

Sbeitla Spring Festival:
Festival v Sbeitla oslavuje příchod jara s tradičními tanci, hudbou a řemesly.
Místo: Sbeitla
Termín: Duben

Tyto sezónní události nabízejí návštěvníkům jedinečnou příležitost prozkoumat tuniskou kulturu a tradice v autentickém prostředí. Je doporučeno prověřit konkrétní termíny a programy před návštěvou, protože se mohou měnit z roka na rok.

Další tuniské atrakce pro celou rodinu

Tunisko není jen o nádherných plážích a historických památkách. Je to také země plná zábavy, vzrušení a nekonečných dobrodružství. Arakcí, které můžete navštívit, je opravdu nepřeberné množství.

Zoologické zahrady:
Kdo by odolal kouzlu zvířat? V Tunisku můžete navštívit několik zoologických zahrad, kde se setkáte s exotickými i místními zvířaty. Zoologická zahrada v Tunisu je skvělým místem pro rodiny.

Adrenalinové sporty:
Pro ty, kteří hledají trochu vzrušení, je Tunisko pravým rájem. Co takhle vyzkoušet windsurfing na azurovém pobřeží Středozemního moře? Nebo se vydat na jízdu na čtyřkolkách skrz nádherné písečné duny Sahary? Adrenalinové zážitky jsou zde na dosah!

Zábavní parky:
Pro děti i dospělé je zde spousta zábavních parků. Carthageland v Hammametu je jedním z nejpopulárnějších, kde najdete horské dráhy, vodní atrakce a mnoho dalšího.

Vodní světy:
Když teplota stoupne, není nic lepšího než osvěžující koupel. V Tunisku najdete několik vodních parků, kde si můžete užít skluzavky, vlnové bazény a další vodní atrakce. Vodní atrakce jsou také součástí mnoha hotelů. Pokud cestujete s dětmi, doporučujeme podívat se na hotely, které podobné služby nabízí.

Atrakce pro děti:
Tunisko myslí i na naše nejmenší. Kromě zábavních parků a zoologických zahrad můžete navštívit i speciální dětské kluby v hotelových komplexech, kde se vaše děti mohou bavit pod dohledem profesionálů.

Saharské dobrodružství – Velbloudi a čtyřkolky

Když se řekne Tunisko, mnohým naskočí obraz písečných dun Sahary, obzory roztažené až k obzoru a silueta karavany velbloudů, která se pomalu pohybuje krajinou. A proč ne? Saharské výlety jsou jedním z nejvíce ikonických zážitků, které můžete v Tunisku zažít.

Výlety na velbloudech:
Představte si, že sedíte na hřbetě velblouda, kolébáte se v rytmu jeho kroků, zatímco slunce pomalu zapadá a obloha se mění v paletu oranžových a purpurových odstínů. Výlety na velbloudech vám nabídnou jedinečnou příležitost ponořit se do kouzla pouště, cítit se jako beduíni a zažít Saharu v její nejčistší podobě.
Tip: Nejlepší čas na výlet je buď brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je slunce méně intenzivní. Při výletech na velbloudech dbejte více než kdy jindy na pitný režim.

Tunisko aktivity

Čtyřkolky v dunách:
Pro ty, kteří hledají trochu více akce, je jízda na čtyřkolkách v Saharských dunách naprostým adrenalinovým vzrušením. Představte si, jak se řítíte dunami, písek se sypoucí kolem vás, s větrem ve vlasech a adrenalinem v krvi. Je to zážitek, který vám zaručeně zrychlí tep!
Tip: Nezapomeňte si vzít sluneční brýle a šátek na hlavu, aby vás chránil před pískem.

Saharské dobrodružství v Tunisku je zážitek, na který nikdy nezapomenete. Je to příležitost ponořit se do kouzla pouště, pocítit její nekonečnost a objevit její tajemství.

Tunisko – Klenot Středozemního moře

Tunisko je země, která vás zve k návratu znovu a znovu, abyste objevili ještě více jejích skrytých pokladů.

Tunisko je místem, kde se historie snoubí s moderností, kde se pouštní duny střetávají s azurovým mořem a kde se každý den stává dobrodružstvím. Ať už jste milovníkem historie, hledačem adrenalinu nebo jen chtějí relaxovat na pláži, Tunisko má pro vás vše.

Představte si, že se procházíte úzkými uličkami mediny, obklopeni vůněmi koření a zvuky tradiční hudby. Nebo si představte, že sedíte na pláži, s pohárem tradičního mátového čaje v ruce, sledujete západ slunce a nasloucháte šumění vln. To je magie Tuniska.

A co je na Tunisku nejlepší? Je to jeho pohostinnost. Místní lidé jsou nesmírně přátelští a vždy připraveni pomoci nebo jen popovídat. S každou návštěvou se budete cítit více jako doma.

Takže ať už plánujete rodinnou dovolenou, romantický výlet nebo dobrodružnou expedici s přáteli, Tunisko vás nikdy nezklame. Je to země plná kontrastů, kultury a nekonečných možností.

Tunisko není jen destinací, je to zážitek. A je na vás, abyste tento zážitek objevili a užili si ho naplno.