Tunisko je africká země, kde se mluví převážně tuniskou arabštinou, což je dialekt arabského jazyka. Tento dialekt se liší od klasického arabštiny, která se učí ve školách a je oficiálním jazykem v mnoha arabských zemích.

Historie tuniské arabštiny

Když se řekne tuniská arabština, mnozí si ji představí pod názvem „Tounsi“. Je to vlastně taková místní verze arabštiny, kterou mluví hlavně v Tunisku. Aby bylo jasno, v Tunisku se mluví i moderní standardní arabštinou, ale když se místní baví mezi sebou, často používají právě tuniskou arabštinu, která je mj. hodně podobná tomu, jak se mluví v sousedním Alžírsku nebo v Libyi.

Ale co je na tuniské arabštině tak speciálního? No, kromě toho, že má spoustu slov, která přišla z francouzštiny, turečtiny, italštiny a dokonce i ze španělštiny, je taky úzce spojená s maltštinou. Možná jste o maltštině nikdy neslyšeli, ale je to jazyk, který se mluví na Maltě a vznikl právě z tuniské arabštiny.

Většina lidí v Tunisku kdysi mluvila berberskými jazyky. Ale pak přišli Feničané, založili Kartágo a postupně se začali mísit s místními, pak oblst ovládli arabové a dále už je to jasné.. A tak se začala rodit tuniská arabština.

Pokud ej vám arabština cizí a nesrozumitelná, nebojte se, většina lidí v Tunisku mluví i francouzsky a v turistických oblastech i anglicky, italsky nebo německy, takže s dorozuměním nebudete mít problém. A protože patří Tunisko mezi českými cestovateli k vyhledávaným místům, budete možná překvapeni, až na vás msítní spustí několik českých frází.

Výuka jazyků v Tunisku

V Tunisku je výuka jazyků důležitou součástí vzdělávacího systému. Hlavním jazykem je samozřejmě tuniská arabština, nicméně vzhledem k historickým vazbám na Francii je francouzština také široce rozšířená a vyučovaná ve školách. Francouzština má v Tunisku obecně velmi silné postavení. Historicky bylo Tunisko francouzskou kolonií, což mělo za následek, že francouzština byla dlouho používána jako hlavní jazyk vzdělávání a administrativy. I dnes je francouzština často používána v oficiálních dokumentech a mnoho Tunisanů ji ovládá plynně. Ve školách je francouzština často vyučována jako druhý jazyk po arabštině.

V posledních letech se v Tunisku stává stále populárnější výuka angličtiny, zejména v turistických oblastech. Mnoho škol nabízí kurzy angličtiny, a to jak pro děti, tak pro dospělé. Kromě francouzštiny a angličtiny se v Tunisku vyučují i další jazyky, jako je italština nebo němčina, zejména v oblastech s vysokým počtem turistů z těchto zemí.

Pokud jde o výuku tuniské arabštiny pro cizince, existuje v Tunisku několik jazykových škol a programů. Například Inlingua Hammamet nabízí kurzy moderní standardní arabštiny i tuniského dialektu.

Dorozumění mimo turistické oblasti

V Tunisku je komunikace v hlavních turistických oblastech obvykle jednoduchá, protože mnoho lidí mluví různými jazyky, zejména francouzsky a anglicky, díky vysokému počtu turistů, kteří zemi navštěvují. Avšak mimo tyto hlavní turistické oblasti může být situace trochu odlišná.

Mimo hlavní turistické oblasti, zejména ve venkovských a méně navštěvovaných oblastech, je tuniská arabština dominantním jazykem, druhou volbou je většinou francouzština. Komunikace v angličtině může být méně běžná. To však neznamená, že by bylo nemožné najít někoho, kdo by mluvil anglicky, zejména mezi mladší generací, která je často více vystavena angličtině díky médiím a vzdělání.

Pokud plánujete cestovat do méně navštěvovaných oblastí, může být dobrým nápadem naučit se několik základních frází v tuniské arabštině (viz níže). I když nemusíte mluvit plynně, místní obyvatelé často oceňují, když se cizinci pokusí mluvit jejich jazykem, a to může pomoci překlenout jazykovou bariéru. Pokud máte potíže s komunikací, může být dobrým nápadem ukázat na mapě, kde chcete jít, nebo použít jiné neverbální metody komunikace. Zkrátka, i když může být komunikace mimo hlavní turistické oblasti trochu náročnější, s trochou přípravy a trpělivosti by mělo být možné se dorozumět a užít si cestování po celém Tunisku.

Základní fráze pro cestu do Tuniska

  1. Sbeh el kir (sbechelkir)- Dobrý den
  2. Masalama – Nashledanou
  3. Shukran (šukran) – Děkuji
  4. Aih (aj) – Ano
  5. La – Ne
  6. Marhaba – Vítejte
  7. Behi – OK
  8. Ismi – Jmenuji se…

Jazykové aplikace a zdroje

Pokud máte v plánu navštívit Tunisko a chtěli byste se alespoň trochu naučit místní jazyk, máme pro vás pár tipů na online zdroje a aplikace, které vám v tom mohou pomoct.

Derja Ninja je skvělý nástroj, pokud chcete pochopit tuniskou arabštinu. Funguje jako slovník, kde najdete překlady mezi tuniskou arabštinou a angličtinou. A co je nejlepší? Každé slovíčko je doplněno vzorovou větou, kterou vám vysloví skutečný člověk.

Pokud máte rádi videa, Playaling je pro vás. Je to online zdroj, kde najdete videa v různých formách arabštiny, včetně tuniského dialektu. Videa mají titulky a můžete na ně kliknout, abyste zjistili překlad konkrétního slova.

Talk in Arabic je další skvělý zdroj, kde najdete videa a audio soubory v různých arabských dialektech. I když je tuniský materiál zde trochu omezený, stále to může být užitečné.

Pokud jste zvědaví, jak se slova používají v běžném jazyce, ReversoContext je pro vás. Je to online slovník, kde najdete věty v angličtině a arabštině, což vám pomůže pochopit, jak se slova používají v reálném kontextu.

A konečně, Live Lingua je online platforma, kde najdete spoustu kurzů tuniské arabštiny zdarma. Je to skvělý zdroj, pokud chcete hlouběji proniknout do jazyka.

Tak co říkáte? Vyzkoušejte některé z těchto zdrojů a aplikací před vaší cestou do Tuniska. I když se naučíte jen pár základních vět, může to udělat obrovský rozdíl v tom, jak si cestu užijete a jak se dorozumíte s místními.