Tunisko je země, kde se většina obyvatelstva hlásí k islámu, který zakazuje konzumaci alkoholu. Nicméně, vzhledem k turistickému ruchu a vzhledem k tomu, že Tunisko je celkem liberální země, je možné v Tunisku na určitých místech alkohol koupit.

V Tunisku funguje síť specializovaných obchodů zaměřených na prodej alkoholických nápojů. Tyto obchody se nachází převážně v turistických letoviscích a větších městech. Najdete v nich široký sortiment vín, destilátů, piv a dalších alkoholických nápojů z Tuniska i zahraniční provenience. V nabídce bývají jak běžně dostupné značky, tak i prémiové zboží. Specializované obchody zaměřené na prodej alkoholu najdete nejčastěji v centrech větších turistických letovisek, jako je Monastir, Sousse či Yasmine Hammamet. Výběr dostupných alkoholických tekutin je opravdu široký. Na druhou stranu je třeba počítat s vyššími cenami, daní za alkohol i nutností placení v hotovosti.

Běžně alkohol rovněž koupíte ve větších obchodech nebo obchodních centrech, nechybí samozřejmě v restauracích a to zejména v turistických oblastech. V jiných lokalitách může být nabídka omezenější nebo dokonce žádná.

Pokud máte zajištěný zájezd prostřenictvím cestovní kanceláře, nemusíte tyto záležitosti nijak řešit, hotely jsou dostatečně zásobovány alkoholem místní provenience i zahraničními produkty. Mimochodem, při návratu z Tuniska stojí za to, kouit s sebou domů lahev tuniského vína, nebudete určitě litovat.

Ceny alkoholu v Tunisku

Vzhledem k regulaci prodeje a vysokým spotřebním daním je alkohol v Tunisku poměrně nákladnou záležitostí. Jaké ceny tedy mohou turisté očekávat?

U běžného piva 0,5 l v obchodě se ceny pohybují kolem 2-4 dinárů (20-40 Kč). Za lahev kvalitnějšího dováženého piva zaplatíte až 10 dinárů (100 Kč).

Levnější stolní vína z tuniské produkce lze pořídit od 15 dinárů (150 Kč) za láhev 0,75 l. Kvalitnější dovážená vína pak vyjdou na 25-60 dinárů (250-600 Kč).

Destiláty jako vodka, gin či rum stojí cca 30-50 dinárů (300-500 Kč) za láhev 0,5 l. Prémiové značky pak i dvojnásobek.

Pro srovnání – litr vody v obchodě pořídíte za 0,5 dináru (5 Kč), bagetu za 0,3 dináru (3 Kč) nebo jízdenku na vlak z Tunisu do Monastiru za 6 dinárů (60 Kč).

Uvedené ceny berte jako velmi orientační v době psaní tohoto textu.

Dovoz alkoholu do Tuniska

Jelikož je alkohol v Tunisku výrazně dražší než v Evropě, nabízí se otázka, zda si turisté mohou přivézt vlastní zásoby z domova. Jaká jsou pravidla pro dovoz alkoholu do Tuniska?

Zákony Tuniska umožňují dovoz omezeného množství alkoholu na osobní spotřebu bez cla. Konkrétně jde o 1 litr destilátu nebo 2 litry vína či piva, nebo 2 litry destilátu nebo 4 litry vína či piva, pokud jde o skupinu dvou a více osob cestujících společně. Při překročení limitu hrozí turistům vysoké pokuty, konfiskace alkoholu či potíže s odletem. Je tedy třeba limity přísně dodržovat. I s povoleným množstvím je lepší alkohol při příletu deklarovat. Dovoz alkoholu je zakázán osobám mladším 18 let.

Prakticky jde zejéna o alkohol, který si turisté koupí na letišti a je řádně označen původem a dokladme o koupi. Dovoz většího množství, jako jsou někteří turisté zvyklí například při cestách do oblíbeného Chorvatska, nedává v případě Tuniska příliš smysl.

Alkohol v Tunisku

Místní alkoholické nápoje

Kromě zahraničních značek najdete v Tunisku také místní alkoholické nápoje, které stojí za vyzkoušení. Mezi tradiční tuniské nápoje s obsahem alkoholu patří:

Boukha – Destilát z figových listů s obsahem alkoholu mezi 30-50 %. Má sladkou chuť, pije se vychlazený.

Thibarine – Destilovaný alkoholický nápoj z hrozinek, vyráběný tradičními postupy. má výraznou chuť a vůni po hroznech.

Degustace místních tuniských nápojů může být zajímavou zkušeností. Je však třeba konzumovat zodpovědně a nesrovnávat s mírnějšími evropskými nápoji. Pozor, na místní produkci nejste zvyklí a tělesná reakce vás může velmi nemile překvapit.

Alkohol v hotelech a restauracích

Možnost konzumovat alkohol se v Tunisku liší v závislosti na typu zařízení. Jak je to s alkoholem v hotelech a restauracích? Většina větších hotelů, zejména mezinárodních řetězců, má hotelové bary či restaurace, kde je prodej alkoholu samozřejmostí. Jsou zaměřené právě na zahraniční klientelu.

Sortiment bývá pestrý, včetně dražších importovaných nápojů. Ceny alkoholu jsou srovnatelné s úrovní Evropy či mírně vyšší. Obsluha je profesionální a jazykově vybavená.

V menších hotelech místního charakteru je situace různá. Levnější hotýlky alkohol čsto vůbec nenabízejí. Středně velké hotely mají aspoň omezený výběr vín u jídla. Jen ty nejluxusnější mívají kompletní servis.

V běžných restauracích zaměřených na místní klientelu konzumace alkoholu nebývá možná. Výjimkou jsou restaurace v turistických centrech, kde lze alkohol bez problémů objednat. Není asi nutno zmiňovat, že opilost na veřejnosti není vhodná.

Zdravotní rizika konzumace alkoholu

Tunisko má teplé podnebí, což při konzumaci alkoholu představuje zdravotní rizika, na která by měli být turisté připraveni:

Dehydratace – v horku dochází k většímu pocení a ztrátě tekutin. Alkohol tento proces ještě zvyšuje. To může vést k dehydrataci a život ohrožujícímu selhání termoregulace.

Přehřátí – alkohol rozšiřuje cévy a zabraňuje pocení. To zvyšuje riziko přehřátí a úpalu, zvlášť při pobytu na slunci. Teplota těla pak nejde dostatečně regulovat.

Zvracení a průjem – konzumace kontaminovaného alkoholu či kombinace s nevhodným jídlem v horku může vyvolat zvracení a průjmové onemocnění. To v kombinaci s dehydratací je nebezpečné.

Úrazy – pod vlivem alkoholu hrozí zvýšené riziko úrazů například při koupání, sportovních aktivitách nebo při dopravě.

Při konzumaci alkoholu v Tunisku je proto doporučeno pít pouze střídmé množství, nekombinovat s léky či jinými látkami a průběžně doplňovat tekutiny nealkoholickými nápoji. Předejdete tak vážným zdravotním komplikacím i riskantnímu chování.

I když je v Tunisku konzumace alkoholu omezena, je stále možné jej zakoupit v některých obchodech a podniků. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, budete mít pravděpodobně snadný přístup k alkoholu v hotelu. Pokud cestujete sami, měli byste být připraveni na vyšší ceny a hledat specializované obchody v turistických oblastech. V každém případě je důležité respektovat místní zvyklosti a zákony a pít alkohol pokud možno pouze v soukromí nebo v prostředí hotelů, kde je konzumace běžná.